Zarówno baterie żelowe, jak i akumulatory litowo-jonowe wymagają odpowiedniej konserwacji, aby mogły służyć jak najdłużej. Na ich żywotność wpływa przede wszystkim temperatura ich pracy i przechowywania, a także stopień rozładowania i odpowiedni poziom naładowania. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie sposobom ich prawidłowej konserwacji. Sprawdzimy, jak odpowiednio przechowywać baterie w skuterach elektrycznych, aby jak najdłużej zachowały swoją żywotność, szczególnie w okresie jesienno – zimowym.
Jak prawidłowo przechowywać baterie skuterach elektrycznych?
O prawidłową pracę akumulatora należy dbać cały rok, natomiast zima jest dla nich niewątpliwie najcięższym okresem. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni wielu właścicieli skuterów elektrycznych decyduje się na ich garażowanie na okres zimowych miesięcy lub, w przypadku braku garażu, na przechowywanie „pod chmurką”. Niezależnie od tego, w jakich warunkach będzie zimował skuter, na czas jego trwania należy wyjąć akumulator z pojazdu. Ograniczy to narażenie baterii na działanie ujemnych temperatur. Pojemność akumulatora w warunkach poniżej 0°C spada aż o 15%, co znacznie wpływa na obniżenie jego żywotności. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy także zwrócić uwagę na to, aby umieszczać baterie z dala od miejsc, w których generowana jest duża ilość ciepła, czyli na przykład koło grzejnika.
A co w przypadku, kiedy za oknami szaleją upały? Wtedy należy zapewnić baterii optymalne warunki, a najlepsze będzie do tego suche i chłodne miejsce. Latem nie należy narażać akumulatora na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a zatem zostawiać ich w nagrzanym skuterze w pełnym słońcu. Najbardziej optymalnymi warunkami do przechowywania baterii litowo-jonowych jest od 10°C do 25°C. Baterie żelowe najlepiej czują się w temperaturze około 20 stopni. I podobnie jak w przypadku niskich temperatur, te przekraczające 25°C również mogą obniżyć ich żywotność nawet o 50%.
Zadbaj o prawidłowy poziom naładowania baterii
Pamiętaj, że skrajne temperatury mają szkodliwy wpływ na prawidłowe działanie baterii. Obniżają jej żywotność, a nierzadko doprowadzają do trwałych uszkodzeń, które mogą skutkować wymianą akumulatora na nowy. Okres garażowania skutera elektrycznego wymaga także kontroli stanu energii baterii, aby nie dopuścić do jej całkowitego rozładowania. W czasie zimowania pojazdu pamiętaj o tym, aby utrzymać poziom naładowania baterii w okolicach 50% i doładowywać, jeśli spadnie. Całkowite rozładowanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ogniw i skrócenia jej żywotności. Dlatego też akumulator nie może być rozładowany dłużej niż 24h. W okresie zimowym poziom naładowania baterii warto sprawdzić przynajmniej raz w miesiącu.
W kolejnym artykule z cyklu poświęconemu bateriom elektrycznym podpowiemy, jak prawidłowe ładowanie wpływa na żywotność akumulatora i jak robić to właściwie, aby służył jak najdłużej bez przykrych niespodzianek.