Rodzaje baterii w skuterach elektrycznych

Jakie są baterie w skuterze elektrycznym?

Serce, czyli akumulator do skutera elektrycznego

Akumulator, podobnie jak silnik w pojazdach spalinowych, jest sercem całego układu. To właśnie on, dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej, odpowiada za prawidłową pracę skutera elektrycznego. Za jego sprawą możesz przejechać wiele kilometrów, jednak tak, jak pojazdy silnikowe potrzebują regularnego tankowania paliwa, tak baterie w skuterach elektrycznych wymagają systematycznego ładowania. Akumulator odpowiada głównie za zasięg, czyli ilość kilometrów, jaką można osiągnąć na jednym ładowaniu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje baterii w skuterach elektrycznych.

Baterie litowo-jonowe

Najczęściej spotykane rodzaje baterii w skuterach elektrycznych to akumulatory litowo-jonowe. Składają się z dwóch elektrod, przy czym jedna z nich wykonana jest z porowatego węgla, a druga z tlenków metali. Rolę elektrolitu pełni ciecz, która zawiera sole litowe. Dzięki zastosowanej technologii baterie te wytwarzają dwa razy więcej energii niż popularne jeszcze do niedawna akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe o tej samej masie i rozmiarze. Są one także prawie 5-krotnie lżejsze niż baterie żelowe. Cechują się również wysoką wydajnością i energią właściwą oraz dłuższym okresem przydatności do użycia. Baterie litowo-jonowe wykazują także niski stopień samorozładowania, jednak należy pamiętać, aby ładować je często i nie dopuszczać do całkowitego pozbawienia ładunku elektrycznego.

Akumulatory typu Li-Ion są coraz częściej wykorzystywane przez producentów pojazdów elektrycznych. W związku z dużym popytem ich produkcja w najbliższym czasie może zwiększyć się kilkakrotnie. Ogniwa litowo-jonowe, które stosowane są m.in. w skuterach elektrycznych, ładują się szybciej niż w bateriach żelowych. Są one także wyposażone w specjalne układy chłodzenia i ogrzewania, aby zapewnić akumulatorom optymalną temperaturę pracy. Baterie litowo-jonowe występują na rynku o różnym napięciu – od 12V do nawet 72V.

To, co z pewnością wyróżnia akumulatory Li-Ion to brak efektu pamięci, który często pojawia się w akumulatorach starszego typu. Innymi słowy, efekt pamięci występuje podczas ładowania baterii przed jej całkowitym rozładowaniem. To powoduje, że akumulator „zapamiętuje” skrócony czas użytkowania, co skutkuje jego częstszym ładowaniem. Warto jednak pamiętać o tym, że rozładowanie do 0 oraz naładowanie do 100% szkodzi najbardziej akumulatorom tego typu.

Baterie żelowe

Akumulator żelowy to nic innego jak rodzaj rodzaj baterii kwasowo-ołowiowej. Wypełnia go elektrolit w postaci kwasu siarkowego z domieszką krzemionki, która powoduje jego żelowanie. Akumulatory żelowe często określa się mianem bezobsługowych, ponieważ nie wymagają uzupełniania elektrolitu. Baterie żelowe w większości przypadków produkuje się jako akumulatory typu VRLA, czyli kwasowo-ołowiowe z zaworami. Każdy z nich składa się z ogniw o napięciu 2V (przykładowo, akumulator 12V posiada 6 ogniw). Do ich produkcji używa się kolektorów (kratek), które nie zawierają antymonu, a wykonuje się je ze stopów ołowiu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów, nie muszą być stawiane w pozycji poziomej. Dzięki temu, że ich korpus jest szczelnie zamknięty i zbudowany z grubszych ścianek, mogą pracować w różnym położeniu. Nie grozi im także wyciek elektrolitu, który prowadzi do korozji. Akumulatory żelowe wykazują także większą odporność na uderzenia, uszkodzenia mechaniczne czy ekstremalne temperatury. Są także mniej narażone na samorozładowanie. Akumulatory żelowe są łatwe w eksploatacji – nie wymagają kontroli poziomu i gęstości elektrolitu oraz uzupełniania wody.

Jaki akumulator do skutera wybrać?

Wybór odpowiedniego akumulatora do skutera należy uzależnić w głównej mierze od jego funkcjonalności, a mianowicie – od ilości kilometrów, jakie zamierza się pokonywać. Im więcej, tym potrzebny będzie akumulator z większym napięciem, aby ograniczyć konieczność częstego ładowania. Pod uwagę warto wziąć także przewóz pasażera, gdyż większe obciążenie wymaga mocniejszej baterii, a także wyposażenie dodatkowe takie jak radio, oświetlenie, systemy audio czy bluetooth. W następnych artykułach w cyklu poświęconym bateriom w skuterach elektrycznych dowiesz się m.in. o prawidłowym ładowaniu oraz konserwacji akumulatorów.

Obserwuj nas na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *