Jak działają rowery elektryczne?

rower elektryczny jak działa

Na ulicach miast i wsi coraz częściej można zobaczyć rowery elektryczne. Nadchodzi wiosna, a wraz z nią uwielbiany przez wielu sezon rowerowy. Kiedy dni robią się coraz dłuższe, a za oknem jest coraz cieplej, chętnie przesiadamy się z samochodów czy komunikacji miejskiej na jednoślady. Rower to doskonały środek transportu – dzięki niemu możemy ominąć korki i szybciej dostać się w docelowe miejsce. Pozwala aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, a także zaoszczędzić pieniądze.

Rowery elektryczne a tradycyjne

Zdarza się, że ze względu na ograniczenia zdrowotne lub z chęci szybszej i łatwiejszej jazdy, szczególnie w trudnych warunkach, jazda klasycznym rowerem może okazać się problematyczna. Dlatego też w takich przypadkach z alternatywą dla rowerów tradycyjnych przychodzą rowery elektryczne. Czym różnią się od rowerów klasycznych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Rower elektryczny wyposażony jest w silnik elektryczny, który wspomaga jazdę. Wbudowany jest zazwyczaj w koło roweru. Jego ogromną zaletą jest fakt, że działa praktycznie bezgłośnie oraz to, że umożliwia jazdę bez wysiłku rowerzysty nawet w trudnych warunkach i na niełatwych trasach, na przykład w górach. Rower elektryczny jest także świetnym rozwiązaniem do poruszania się po mieście, dojazdów do pracy czy rekreacji. Gdy tylko poczujesz zmęczenie, a twoje nogi odmówią posłuszeństwa przy trudzie pedałowania, możesz wspomóc się silnikiem elektrycznym. Niewielka waga roweru dodatkowo odciąży twoje mięśnie podczas jazdy.

Jak działa rower elektryczny?

Oprócz wspomnianego już silnika elektrycznego, za wspomaganie elektryczne w rowerze odpowiada także bateria oraz elektroniczny kontroler, który ma za zadanie sterować całym układem. Większość modeli jest wyposażona także w manetkę, która pozwala na zmianę biegów. Oprócz tych elementów, rowery elektryczne właściwie nie różnią się niczym od rowerów tradycyjnych.

Jak uruchomić rower elektryczny?

Aby rozpocząć jazdę, wystarczy zacząć pedałować, jak w tradycyjnym rowerze. Moc, nadawana od kontrolera, uzależniona jest od siły naszych mięśni – przy szybszym pedałowaniu moc jest większa, przy lżejszym – mniejsza. Aby zatrzymać rower, wystarczy przestać pedałować lub uruchomić dźwignię hamulca.

Z czego składa się rower elektryczny?

Wbrew pozorom, to bateria jest najważniejszym źródłem napędu roweru elektrycznego. W rowerach iamelectric zastosowano pojemną baterię litowo-jonową. Na jednym ładowaniu będziesz mógł przejechać nawet 100 km z prędkością 25 km/h! Maksymalna ilość przebytych kilometrów zależy jednak od pojemności akumulatora, a także od trybu jazdy oraz ukształtowania terenu. Dostępna jest najczęściej w dwóch wersjach: 24 lub 36V. Baterie litowo-jonowe nie wymagają także długiego ładowania – do pełnego naładowania wystarczą 3 – 4 godziny.

Moc silnika elektrycznego, w który wyposażone są rowery elektryczne, to najczęściej 250W. Jest to najczęściej silnik bezszczotkowy – jest właściwie bezawaryjny, a oprócz tego cechuje go także całkowita bezobsługowość. Zaletą silników elektrycznych jest także energooszczędność, dzięki której możemy przejechać wiele kilometrów przy stosunkowo niskich kosztach. Szacuje się, że za przejechanie 100 km zapłacimy jedynie 1 zł. Silnik elektryczny najczęściej łączy się bezpośrednio z korbą albo znajduje się w przedniej lub tylnej piaście koła. 

Zadaniem kontrolera jest sterowanie pracą silnika, w tym przekazywanie energii z baterii. Skupia w sobie wszystkie elementy układu napędowego. Wraz z czujnikiem ruchu tworzy system wspomagania jazdy. Steruje także mocą silnika, jeśli rower wyposażony jest w manetkę gazu. Wyświetlacz natomiast pokazuje aktualny poziom naładowania baterii, prędkość, z jaką się poruszasz, ilość przejechanych kilometrów oraz aktualny bieg.

Rower elektryczny jest świetnym rozwiązaniem praktycznie dla każdego, nie tylko dla osób starszych czy ograniczonych ruchowo. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jest ekologiczny i może sprawić prawdziwą frajdę. W iamelectric.pl znajdziesz szeroki wybór rowerów elektrycznych, które oprócz funkcjonalności i ciekawego designu są wygodne i bezpieczne, dzięki zamontowanym przednim i tylnym hamulcom tarczowym oraz przednim światłem LED. Przekonaj się sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *