Rowery elektryczne w świetle polskiego prawa

rowery elektryczne w świetle polskiego prawa

Rowery elektryczne w Polsce zyskują coraz większą popularność. W poprzednim artykule Jak działają rowery elektryczne? wspominaliśmy o tym, dlaczego warto przesiąść się na jednoślad z napędem elektrycznym. Dziś chcielibyśmy zapoznać Was z przepisami, które regulują jazdę rowerem elektrycznym. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, decydując się na zakup i jazdę pedelcem.

Czym jest rower elektryczny w świetle prawa?

Zgodnie z art. 2, ust. 47 Prawo o ruchu drogowym, rower to:

pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Oznacza to, że do tej kategorii należą także rowery z napędem elektrycznym. Zasila je prąd o napięciu do 48 V i uruchamia się je naciskiem na pedały. Moc silnika nie może być większa niż 250 W, a po przekroczeniu 25 km/h musi spadać do zera. Kiedy osiągniemy tę prędkość, mechanizm automatycznie się wyłączy. Zatem jazda rowerem elektrycznym możliwa jest tylko dzięki sile pedałowania, które uruchomia cały system. Z powyższego wynika, że dzięki wsparciu napędu elektrycznego w rowerze możemy korzystać jedynie do określonej prędkości. Dobra wiadomość jest taka, że roweru elektrycznego, w przeciwieństwie na przykład do motoroweru, który wyposażony jest w silnik spalinowy, nie trzeba rejestrować. Nie wymaga także obowiązkowego ubezpieczenia ani regularnych przeglądów.

Ważne!

Należy pamiętać, że wszystkie rowery, które wyposażone są w manetkę gazu, moc silnika większą niż 250 W i osiągają prędkość powyżej 25 km/h, traktuje się jako motorowery lub skutery. Dlatego też muszą posiadać homologację oraz spełniać wymogi techniczne. W przeciwnym razie poruszanie się nimi po drogach publicznych jest nielegalne i może być karane mandatem. Jeśli natomiast e-rower posiada niezbędne uprawnienia, kierujący jest zobowiązany do poruszania się poboczem lub po jezdni. Jazda rowerem tego typu wymaga od osób niepełnoletnich powyżej 14. roku życia prawa jazdy kategorii AM. Osobom pełnoletnim wystarczy dowód osobisty.

Kto i gdzie może poruszać się rowerem elektrycznym?

Rowery elektryczne traktowane są jak zwykły rower i nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów dopuszczających. Jeśli nasz e-bike został zakwalifikowany właśnie do tej kategorii, to w przypadku zamontowanego napędu obowiązują te same zasady, również dotyczące ograniczeń wiekowych. Pełnoletni rowerzyści nie potrzebują żadnych dokumentów – wystarczy dowód osobisty. Osoby młodsze poniżej 18. roku życia muszą posiadać kartę rowerową. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się drogach publicznych bez opieki osoby dorosłej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce nie ma nakazu stosowanie kasku, natomiast w trosce o własne bezpieczeństwo warto się w niego wyposażyć. Rowerem elektrycznym można poruszać się po drodze rowerowej.

Według powyższych przepisów, rower elektryczny nie pozwala rozwijać dużych prędkości. Stanowi jedynie odciążenie pracy mięśni, dzięki czemu rowerzysta może pokonać dłuższe dystanse bez zmęczenia. Niemniej jednak posiada szereg zalet, które przemawiają za tym, aby w taki rower się wyposażyć. Tym bardziej, że modeli rowerów elektrycznych na rynku jest coraz więcej, a ich ceny regularnie spadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *