Polskie prawo, a poruszanie się skuterem elektrycznym

Polskie prawo, a poruszanie się skuterem elektrycznym

Skutery elektryczne są coraz bardziej popularne na polskich drogach. Zyskują one zainteresowanie klientów ze względu na mobilność i zdecydowaną oszczędność. Nie jest tajemnicą, że pewne regulacje prawne w Polsce bywają bardzo skomplikowane i nie są stuprocentowo jasne dla zwykłego obywatela, który nie ma szerokie wiedzy prawniczej. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w branży pojazdów elektrycznych. Tutaj również ciągle trwa zażarta dyskusja, w jaki sposób możemy poruszać się skuterami elektrycznymi i hulajnogami.

Hulajnogi elektryczne

Z hulajnogami elektrycznymi mają problem nawet duże firmy, które posiadają duży kapitał. Mamy tutaj na myśli amerykańską firmę LIME, która udostępnia hulajnogi elektryczne na minuty między innymi we Wrocławiu. Sama firma zachęcała użytkowników do korzystania z dróg rowerowych. Polskie prawo na razie nie przewiduje hulajnóg elektrycznych. Nie są rowerami elektrycznymi, bo nawet gdy wyposażono je w silnik o mocy poniżej 250 watów, to przecież wspomaganie nie jest uruchamiane „naciskiem na pedały”. Na hulajnogach elektrycznych nie wolno poruszać się ani po ścieżkach rowerowych, ani tym bardziej po jezdni – w jednym i drugim przypadku grozi to mandatem. Ze względu na brak regulacji w przypadku kontroli potrzebujemy tylko i wyłącznie dowodu osobistego. Ma się to zmienić najwcześniej od 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje zmiany w prawie. Jednakże osoby zajmujące się analizą prawną apelują o zdrowy rozsądek, ponieważ karalność tego wykroczenia jest bardzo mała, a korzystając z tego typu urządzania uważajmy dwa razy bardziej.

Skuter elektryczny

Skutery elektryczne dostępne w naszym sklepie posiadają ograniczenie do 45 km/h. Nie ma możliwości, aby zwiększyć prędkość maksymalną, ponieważ jest to równoznaczne z utratą dokumentu homologacji. Jeśli chodzi o samo poruszanie się skuterem elektrycznym, to odpowiedź brzmi „TAK”. Możemy poruszać się skuterem elektrycznym po drogach publicznych. Zdecydowały się na to nawet duże firmy takie jak Pizza Hut. Jej właściciel przyznał zdecydowaną dominację skuterów elektrycznych nad skuterami spalinowymi.

Skuter elektryczny jest traktowany jako motorower. Zgodnie z aktualnymi przepisami, osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia, są zobowiązane do posiadania prawa jazdy kategorii AM (kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o prawo jazdy AM). Natomiast osoby, będące już osobami pełnoletnimi, mogą korzystać ze skutera elektrycznego na podstawie dowodu osobistego lub dokumentu potwierdzającego pełnoletność.  Tym krótkim wpisem chcieliśmy rozjaśnić wszystkim zainteresowanym jak na chwile obecną można użytkować elektryczne skutery oraz hulajnogi elektryczne.  

7 thoughts on “Polskie prawo, a poruszanie się skuterem elektrycznym

 1. Oliwier says:

  Witam mam mały problem mam 14 lat i planuję kupno skutera elektrycznego . Znalazłem pewną ofertę na allegro: Skuter elektryczny City 1200 w opisie aukcji pisze ” po ukończeniu 14 roku życia nie wymaga prawa jazdy ani dodatkowych dokumentów ” po przeczytaniu tego artykułu mam wątpliwości co do podanej tej informacji. Nie wyobrażam sobie wydawać na te niecałe 4 lata ponad 1000 zł na prawo jazdy kategorii AM. Patrzyłem też również inne oferty podobnych skuterów tej samej kategorii i zauważyłem że skutery mające 1500 W i powyżej wymagają prawa jazdy kategorii AM. Natomiast skutery posiadające 1200 W w opisie nie wymagają prawa jazdy. Chciałbym się dowiedzieć czy te informacje są prawidłowe. Mam nadzieję na szybką odpowiedź i z góry dziękuję. 🙂

  • admin says:

   Oliwer,
   Motorowerem mogą kierować osoby w wieku co najmniej 14 lat.
   Od dnia 19 stycznia 2013 roku, dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem przez osobę w wieku od 14 do 18 lat jest prawo jazdy kat. AM, lub prawo jazdy dowolnej kategorii.
   Jeśli ktoś ukończył 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku może jeździć na motorowerze na starych zasadach, czyli bez uprawnień.

 2. Stan says:

  Nie wyobrażam sobie, dlaczego można uczestniczyć w ruchu drogowym, pojazdem mechanicznym, bez jakiegokolwiek prawa jazdy, co może się wiązać z kompletną nieznajomością zasad ruchu drogowego.

 3. Admin says:

  Bez przesady. Ja nie wyobrażam sobie na drogach większości kierowców z prawem jazdy, a mimo to nadal kompletnie nie posiadają wiedzy o prawie drogowym i jeżdżą wręcz po „chamsku” łamiąc większość przepisów. Np. kierowca popisujący się brawurą w BMW, To dopiero jest zagrożenie na drogach.

  • JJ says:

   Weeeź, kup sobie BMW i wylecz kompleksy. Nie chodzi tu o to czym jedziesz, tylko o to, że używasz tej samej drogi co kierowca TIRa, ciężarówki, czy osobowego pojazdu a nie masz kompletnie wiedzy o przepisach ruchu drogowego. To stanowi mega zagrożenie.

 4. Spajk2000 says:

  Planuję kupno skutera elektrycznego z baterią litowo jonową 60V 12 Ah, silnik 2000 W i nie wiem czy trzeba go zarejestrować w wydziale komunikacji? , Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *