Jak poruszać się skuterem i hulajnogą elektryczną w 2023?

jak poruszać się skuterem i hulajnogą w 2023

Skutery elektryczne są coraz bardziej popularne na polskich drogach. Zyskują one zainteresowanie klientów ze względu na mobilność i zdecydowaną oszczędność. Nie jest tajemnicą, że pewne regulacje prawne w Polsce bywają bardzo skomplikowane i nie są stuprocentowo jasne dla zwykłego obywatela, który nie ma szerokiej wiedzy prawniczej. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w branży pojazdów elektrycznych. Tutaj również ciągle trwa zażarta dyskusja, w jaki sposób możemy poruszać się skuterami elektrycznymi i hulajnogami.

Czy skuterem elektrycznym można jeździć po ścieżkach rowerowych?

Skutery elektryczne dostępne w naszym sklepie posiadają ograniczenie do 45 km/h. Nie ma możliwości, aby zwiększyć prędkość maksymalną, ponieważ jest to równoznaczne z utratą dokumentu homologacji.

Skuter elektryczny jest traktowany jako motorower. Zgodnie z aktualnymi przepisami, prawo wyklucza możliwość porusza się skuterami elektrycznymi po ścieżkach czy drogach rowerowych. Zatem jak poruszać się skuterem i hulajnogą elektryczną w 2023? Kierującego skutera obowiązują takie same zasady ruchu drogowego jak kierowcę samochodu osobowego. Poruszamy się po drogach publicznych zgodnie z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego. O hulajnogach powiemy jeszcze, niżej w artykule.

Czy skuter elektryczny trzeba zarejestrować?

Skuter elektryczny jest pojazdem mechanicznym podchodzącym pod kategorie motorower, co wskazuje jednoznacznie na konieczność rejestracji pojazdu. Niezależnie od mocy i prędkości w świetle przepisów prawa taki pojazd należy zarejestrować oraz ubezpieczyć polisą OC. Więcej o tym jak zarejestrować skuter elektryczny dowiesz się z artykułu Jak zarejestrować motocykl elektryczny

Czy można jeździć skuterem elektrycznym bez prawa jazdy?

Pytanie czy na skuter elektryczny trzeba mieć prawo jazdy, zadaję sobie wiele osób. Zatem rozwiewamy wątpliwości.  Osoby, które urodziły się do 12 stycznia 1995 roku mogą prowadzić skuter elektryczny bez prawa jazdy. Jednak pojazd, którym kierują musi spełnił konkretne wymagania, maksymalna prędkość nie przekracza 45km/h oraz moc silnika wynosi do 4kW. Od pozostałych osób wymaga się przynajmniej jednego z wymienionych: karta motorowerowa lub prawo jazdy jednej z kategorii: AM / A1 / A2 / A / B.

Na rynku obecnie istnieje wiele popularnych modeli. TOP 5 skuterów elektrycznych sprawdzisz w rankingu 2023.

Hulajnogi elektryczneco to jest i jak się poruszać 🛴 w świetle prawa

Zacznijmy od definicji co to właściwie jest hulajnoga elektryczna w świetle prawa. Według Kodeksu Drogowego można przytoczyć definicje, że jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Prawo jasno określa również, że hulajnogi elektryczne powinny mieć do 30kg wagi oraz posiadać fabryczną blokadę prędkości do 20km/h.

Na rynku obecnie jest szeroka gama hulajnóg do najpopularniejszych zaliczamy markę Techlife czy Vsett, które zachwycają swoimi parametrami. Pełną ofertę hulajnóg znajdziesz tutaj.

Jak się poruszać hulajnogą elektryczną?

Kierujący w pierwszej kolejności powinien wybrać ścieżkę dla rowerów, a jeżeli takiej możliwości nie ma dopuszcza się korzystanie z jezdni o ile dopuszczona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. Jeżeli, jednak obie opcję nie mogą zostać spełniona kierujący może skorzystać z chodnika. Oczywiście zachowując szczególną ostrożność

Tym krótkim wpisem chcieliśmy rozjaśnić wszystkim zainteresowanym jak na chwile obecną można użytkować elektryczne skutery oraz hulajnogi elektryczne.  

7 thoughts on “Jak poruszać się skuterem i hulajnogą elektryczną w 2023?

  1. Oliwier pisze:

    Witam mam mały problem mam 14 lat i planuję kupno skutera elektrycznego . Znalazłem pewną ofertę na allegro: Skuter elektryczny City 1200 w opisie aukcji pisze ” po ukończeniu 14 roku życia nie wymaga prawa jazdy ani dodatkowych dokumentów ” po przeczytaniu tego artykułu mam wątpliwości co do podanej tej informacji. Nie wyobrażam sobie wydawać na te niecałe 4 lata ponad 1000 zł na prawo jazdy kategorii AM. Patrzyłem też również inne oferty podobnych skuterów tej samej kategorii i zauważyłem że skutery mające 1500 W i powyżej wymagają prawa jazdy kategorii AM. Natomiast skutery posiadające 1200 W w opisie nie wymagają prawa jazdy. Chciałbym się dowiedzieć czy te informacje są prawidłowe. Mam nadzieję na szybką odpowiedź i z góry dziękuję. 🙂

    • admin pisze:

      Oliwer,
      Motorowerem mogą kierować osoby w wieku co najmniej 14 lat.
      Od dnia 19 stycznia 2013 roku, dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem przez osobę w wieku od 14 do 18 lat jest prawo jazdy kat. AM, lub prawo jazdy dowolnej kategorii.
      Jeśli ktoś ukończył 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku może jeździć na motorowerze na starych zasadach, czyli bez uprawnień.

  2. Stan pisze:

    Nie wyobrażam sobie, dlaczego można uczestniczyć w ruchu drogowym, pojazdem mechanicznym, bez jakiegokolwiek prawa jazdy, co może się wiązać z kompletną nieznajomością zasad ruchu drogowego.

  3. Admin pisze:

    Bez przesady. Ja nie wyobrażam sobie na drogach większości kierowców z prawem jazdy, a mimo to nadal kompletnie nie posiadają wiedzy o prawie drogowym i jeżdżą wręcz po „chamsku” łamiąc większość przepisów. Np. kierowca popisujący się brawurą w BMW, To dopiero jest zagrożenie na drogach.

    • JJ pisze:

      Weeeź, kup sobie BMW i wylecz kompleksy. Nie chodzi tu o to czym jedziesz, tylko o to, że używasz tej samej drogi co kierowca TIRa, ciężarówki, czy osobowego pojazdu a nie masz kompletnie wiedzy o przepisach ruchu drogowego. To stanowi mega zagrożenie.

  4. Spajk2000 pisze:

    Planuję kupno skutera elektrycznego z baterią litowo jonową 60V 12 Ah, silnik 2000 W i nie wiem czy trzeba go zarejestrować w wydziale komunikacji? , Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *