fbpx
sklep-z-skuterami-elektrycznymi-prawo-jazdy-am

W 2013 roku w Polsce pojawiło się prawo jazdy kategorii AM, które miało zastąpić kartę motorowerową i ułatwić użytek między innymi skuterów elektrycznych. Wokół AM zrodziło się bardzo dużo spekulacji i kontrowersji. Jedni twierdzą, że jest to usprawnienie, ponieważ od tamtej pory mamy wszystko w jednym dokumencie, zaś drudzy upatrują w tym czystą chęć zysku instytucji WORD. A czy skutery elektryczne ucierpiały na tych zmianach?


Odpowiadając na pytanie nie, skutery elektryczne nie ucierpiały na zmianach. Prawo jazdy kategorii AM pozwalające na jazdę motorowerami i lekkimi czterokołowcami (masa własna do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm). Aby zdobyć te uprawnienia, trzeba mieć ukończone 14 lat. To świetny pomysł, aby syn lub córka mogli wkroczyć w świat ruchu drogowego i poznać jego podstawowe reguły. Oczywiście miasto nie jest stuprocentowo bezpiecznym miejscem do jazdy, ponieważ jazda w mieście jest dynamiczna: światła, pasy, korki, prawa strona. Niemniej jednak podróżujący nastolatek lub osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze skuterami w tym z elektrycznymi może zacząć od głównych dróg w mieście, gdzie trasa nie jest wymagająca, bo zawiera długą prostą i kilkanaście świateł.

Warto zaznaczyć, że jeśli ukończyłeś 18 lat przed datą 19 stycznia 2013 i masz kartę motorowerową, to możesz wymienić ją na prawo jazdy kategorii AM, bez konieczności uzyskiwania innych uprawnień. Jedynym kosztem będzie wyrobienie samego dokumentu, czyli 100 zł i 50 groszy.

Aktualnie kurs kosztuje około 1000 zł, a podczas egzaminu do wykonania będzie:
– przygotowanie motoroweru do egzaminu,
– ósemka,
– slalom wolny,
– slalom szybki 30 km/h,
– hamowanie awaryjne.
Ostatni etap to jazda po mieście i trwa ona około 10 minut. Wiemy, że może wydawać się to długo, ale zazwyczaj jazda opiera się na przejechaniu trasy wokół WORD-u. Zatem przed egzaminem możesz sprawdzić jakie znaki są na trasie, a nawet jaki jest ruch podczas konkretnych godzin.

Jeśli chodzi o inne uprawnienia, to wyróżniamy jeszcze prawo jazdy kategorii A1 oraz B1.
Prawo jazdy kategorii A1 pozwala na jazdę motocyklem o pojemności do 125 cm, mocy do 15 KM/11 kW oraz do jazdy motocyklami trzykołowymi o mocy do 20 KM/15 kW. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat. Oczywiście mając prawo jazdy kategorii A1 można jeździć pojazdami kategorii AM.
I Pamiętajcie s
kutery elektryczne to przyszłość!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate site »