Jaki zasięg ma skuter elektryczny?  

Jaki zasieg ma skuter elektryczny

Ochrona środowiska, cicha jazda, sprawne poruszanie się po zatłoczonych centrach miast i przedmieściach, a także ekonomia podróży – zalety skuterów elektrycznych można wymieniać w nieskończoność. Jednak zastanawiając się nad wyborem takiego jednośladu, powinniśmy zwrócić uwagę także na jego maksymalny zasięg. Elektryczny skuter ze zbyt małym zasięgiem nie sprawdzi się dobrze dla osoby, która cały czas będzie go eksploatowała. Jaki zasięg ma skuter elektryczny? Jak wybrać optymalny pojazd pod tym względem? 

Zasięg skutera elektrycznego – z czego wynika? 

Kiedy wiele lat temu skutery elektryczne debiutowały na rynku, najczęściej wytykanym przez sceptyków mankamentem był stosunkowo nieduży zasięg tych pojazdów. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło – łącznie z technologią zasilania i magazynowania energii elektrycznej. Obecnie zasięg skutera elektrycznego produkowanego dzisiaj, umożliwia pełną swobodę niezależnie od sposobu użytkowania. 

Wciąż jednak wybierając skuter elektryczny, zasięg maksymalny jest jednym z tych parametrów, które koniecznie należy zweryfikować. Określa on, jak wiele kilometrów można pokonać jednośladem na jednym, pełnym naładowaniu baterii. Na zasięg wpływa najbardziej zastosowana technologia akumulatora, jaką dysponuje dany skuter elektryczny. Zasięg 100 km lub większy, jak udowadniamy poniżej, będzie prawdopodobnie najlepszym możliwym wyborem. 

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszy skuter elektryczny, największy zasięg będzie miał tylko wtedy, gdy prowadzi się go w sposób ekonomiczny. Parametry producenta nie odnoszą się bowiem do wyczynowej jazdy, ani off-roadu, które mogą znacznie szybciej przyczyniać się do zużycia energii. Na zasięg wpływa również całkowite obciążenie skutera, w skład którego zalicza się wagę kierowcy oraz wszystkich przewożonych akcesoriów lub bagażu. Przy standardowych obliczeniach zasięgu najczęściej przyjmuje się, że całkowite obciążenie nie powinno przekraczać 70 kg. Ogromne znaczenie ma także sam styl jazdy, gdyż – jak wiadomo – inne zużycie generuje jazda po mieście, inne przejażdżka podmiejskimi, mniej ruchliwymi szosami. 

Najczęstsze zasięgi skuterów elektrycznych

Przymierzając się do zakupu ekologicznego jednośladu, naturalnie szukamy pojazdów z najlepszymi parametrami oraz najbardziej atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. Od takiego sposobu podejścia nie odbiega skuter elektryczny. Duży zasięg z pewnością jest atutem dla osób, które pragną podróżować jednośladem nie tylko do pracy czy na zakupy, ale także wybierać się na dłuższe wycieczki. 

Na rynku można spotkać wiele różnych urządzeń, których maksymalny zasięg zaczyna się od kilkudziesięciu kilometrów. Pojazdy z homologacją najczęściej będą miały zasięg nie mniejszy, niż 50 km na jednym ładowaniu. Najbardziej zaawansowane i najdroższe modele wyposażone w kilka akumulatorów będą gwarantowały możliwość pokonania dłuższego odcinka trasy, jednak również w tym wypadku można wskazać na pewne wady, jakie ma tego typu skuter elektryczny. 200 km, przykładowo, to zasięg niezwykle duży jak na skuter, ale wiąże się z koniecznością znacznie dłuższego ładowania akumulatorów i może nie być tak atrakcyjny pod względem ekonomicznym. 

Jaki zasięg jest optymalny? Wybór skutera elektrycznego 

Najczęściej spotykany zakres zasięgu maksymalnego skuterów elektrycznych z homologacją na jednym ładowaniu baterii wynosi do 100 km. Takie parametry w pełni wystarczą osobom, które pragną korzystać z pojazdu w mieście, np. jeżdżąc do pracy czy na drobne zakupy. W Iamelectric wiemy jednak, jak istotny jest zarówno zasięg skutera elektrycznego, jak i aspekty związane z czasem oraz kosztem ładowania. Dlatego nasze modele posiadają optymalny zasięg maksymalny: 

  • Robo-s i Anger – skuter elektryczny z dużym zasięgiem do 130 km (przy wadze ok. 70 kg), 
  • Havana Double – skuter z dwiema bateriami o zasięgu do 130 km, 
  • X1 Double – wydajny skuter elektryczny – zasięg do 120 km. 

Czy zasięg skutera elektrycznego jest istotny? 

Maksymalny zasięg pojazdów zasilanych akumulatorowo – skuterów, hulajnóg, quadów i motocykli – jest z pewnością jednym z ważniejszych czynników. Wszystko jednak zależy od docelowego przeznaczenia i sposobu użytkowania sprzętu. Zupełnie inne znaczenie ma zasięg dla osoby, która korzysta z jednośladu rekreacyjnie, inne dla kogoś, kto wykorzystuje go w pracy, która wymaga ciągłego poruszania się (np. dojazdu do klientów). Skuter elektryczny z zasięgiem 100 km powinien być najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które będzie optymalne zarówno dla osób bardziej aktywnych i tych, które będą używały pojazdu na krótsze dystanse. Ostatecznie jednak kwestia ta jest niezwykle indywidualna, dlatego przed zakupem należy we własnym zakresie oszacować rzeczywiste trasy i poziom zużycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *