Jak wybrać akcesoria do skutera elektrycznego?

jakie wybrać akcesoria do skutera

Elektryczne skutery cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – umożliwiają komfortową i szybką jazdę po miastach, które łatwo się korkują oraz pozwalają na ekonomiczne pokonywanie dłuższych dystansów. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie akcesoria do skutera elektrycznego wybrać, aby jazda nim była bezpieczna i wygodna.

Wybieramy kask do skutera elektrycznego

Kask skuterowy jest najważniejszym i na ten moment jedynym obowiązkowym wyposażeniem kierowcy skutera w Polsce. Jego posiadanie jest regulowane prawnie, a nieprzestrzeganie przepisów grozi mandatem. Głównym zadaniem kasku jest zapewnienie maksymalnej ochrony twarzy i głowy, dlatego podczas jego wyboru należy kierować się przede wszystkim własnym bezpieczeństwem. Wiele modeli kusi atrakcyjną, niską ceną i ciekawym wyglądem, jednak często nie zapewniają one pełnej ochrony. Warto postawić na ochronne okrycia głowy znanych producentów, które są wykonywane z wytrzymałego i odpornego na silne uderzenia materiału. Najczęściej produkowane są z termoplastiku – poliwęglanu, który wzbogacony jest o włókna szklane lub węglowe. Największą odpornością wykazują się kaski o kompozytowej skorupie. Składa się ona z mieszanki różnych włókien i chroni głowę w czasie upadku na asfaltową powierzchnię.

Dobry kask powinien posiadać także odpowiednie atesty, a przede wszystkim spełniać europejską normę ECE R22-05. Dobrze, jeśli posiada także certyfikat brytyjskiej organizacji Sharp czy amerykańskiej fundacji Snell i DOT. Gwarantują one najwyższy stopień ochrony i bezpieczeństwa, przechodząc szereg restrykcyjnych testów. Producenci kasków prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych i bardziej wyszukanych modeli. W ich ofertach znaleźć można wzory klasyczne – gładkie, przez zabawne i kolorowe, aż po styl sportowy i retro design. Najbardziej wymagający klienci mogą spersonalizować kask według własnych pomysłów i upodobań.

Najpopularniejsze rodzaje kasków na skuter elektryczny:

  • Kask integralny – gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo ze względu na swoją budowę – pełny, z zabudowaną szczęką doskonale chroni przed deszczem, wiatrem i głośnymi dźwiękami dobiegającymi do kierującego w czasie jazdy. Sprzyja to jednak nadmiernemu parowaniu, dlatego warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w specjalną wkładkę (tzw. pinlock), która ogranicza gromadzenie i osadzanie się pary na powierzchni wizjera. Kask integralny gwarantuje lepszą ochronę twarzy i głowy niż kask otwarty, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i wygody jazdy. Doskonale sprawdzi się zatem do pokonywania zarówno dłuższych dystansów, jak i do codziennej jazdy po mieście.
  • Kask otwarty – jest najprostszym i najpopularniejszym rodzajem kasku. Nie zakrywa całej głowy i nie posiada części osłaniającej szczękę, dzięki czemu świetnie sprawdza się w czasie letnich przejażdżek. Nie ogranicza także słuchu kierującego, co wpływa na znaczne podwyższenie bezpieczeństwa jazdy. Kask otwarty został zaprojektowany głównie do jazdy miejskiej. Charakteryzuje się niewielką wagą i rozmiarami umożliwiającymi jego schowanie w większości schowków skuterowych. Kask otwarty z jednej strony zapewnia doskonałą widoczność, jednak nieobecność wizjera może wymagać dodatkowego zakupu okularów lub gogli. Te wyposażone w szybkę chronią oczy przed dostaniem się do nich piasku, kurzu czy odpryskujących kamieni, a także przed deszczem i wiatrem. Doskonały do jazdy skuterem o niższej pojemności.
  • Kask szczękowy – łączy w sobie cechy kasku otwartego i integralnego. Wyróżniają go szczęki, które montowane są na specjalnych zawiasach, umożliwiając tym sposobem dostosowanie kasku do własnych potrzeb, podnosząc lub opuszczając je. Z podniesioną szczęką można poruszać się jedynie w przypadku, kiedy kask posiada podwójną homologację P/J.

Akcesoria do skutera elektrycznego

Decydując się na zakup skutera elektrycznego warto, oprócz kasku, wyposażyć pojazd w dodatkowe akcesoria które sprawią, że jazda stanie się bardziej komfortowa, wygodna i praktyczna. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Rękawiczki – doskonale chronią dłonie przed chłodem w czasie jazdy również w czasie cieplejszych dni, gwarantując komfortową i wygodną jazdę. Oprócz tego zabezpieczają ręce przed zadrapaniami i skaleczeniami w czasie upadku.
  • Kufer – na wyposażeniu współczesnych skuterów elektrycznych znajdują się zazwyczaj pojemne schowki. Wolną przestrzeń bagażową można jednak łatwo powiększyć, decydując się na pakowny kufer, który montuje się na tylnym uchwycie. Dzięki temu można zyskać dodatkowe miejsce na kask, odzież czy zakupy. Zamykanie na kluczyk zapobiega potencjalnej kradzieży i pozwala na bezpieczne przechowywanie rzeczy. Standardowe kufry skuterowe dzielą się na miejskie, o mniejszej pojemności oraz turystyczne, które pozwalają na przechowywanie większej ilości bagażu.
  • Pokrowiec – jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają garażu i decydują się na parkowanie skutera elektrycznego na zewnątrz. Dzięki swoim wodoszczelnym właściwościom doskonale chroni pojazd przed deszczem, który powoduje korozję metalowych części. Chroni także plastikowe elementy przed promieniowaniem słonecznym, które może powodować ich deformację i pęknięcia. Pokrowiec należy dopasować do wielkości skutera oraz dodatkowych elementów wyposażenia, np. kufra.
  • Blokada – choć współczesne skutery posiadają liczne blokady antykradzieżowe, warto pokusić się o dodatkowe wyposażenie w postaci blokady na tarczę hamulcową, która utrudni kradzież jednośladu. W celu lepszego zabezpieczenia pojazdu warto zastanowić się nad blokadą z alarmem. Uruchamia się ona w momencie poruszenia pojazdem przez osoby niepowołane.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli ci wybrać odpowiednie akcesoria do skutera elektrycznego, które zapewnią Ci maksymalne bezpieczeństwo i wygodę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze jest Ci potrzebne do komfortowej jazdy jednośladem, zapoznaj się z naszym artykułem mówiącym o tym, jak bezpiecznie i stylowo ubrać się na skuter elektryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *