Zastanawiasz się czym jest smog i jak powstaje? Smog i walka z nim stała się palącym tematem w wielu krajach i na kilku kontynentach. Pod pojęciem smogu kryje się zamglenie, które obejmuje rozmaite zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. To szkodliwe dla zdrowia zjawisko zostało utworzone w wyniku działalności człowieka oraz niekorzystnych czynników natury. Każdego dnia, tysiące, setki tysięcy ludzi zadaje sobie pytanie jak walczyć ze smogiem. Czy nasze codzienne działania wpływają na jakość powietrza i czy jednostkowe decyzje dotyczące zmiany przynoszą realny efekt?
Warto wiedzieć co i w jaki sposób dokładnie odpowiada za alarmujący wskaźnik zanieczyszczeń w naszym kraju i w jaki sposób transport samochodowy wpływa na smog.
Zanieczyszczenia powietrza, a transport samochodowy
Drugim, najważniejszym źródłem zanieczyszczeń po tzw. niskiej emisji są pojazdy spalinowe. W Polsce, średnio na 1000 mieszkańców przypada 505 samochodów. Choć wskaźnik liczby samochodów osobowych na mieszkańca robi wrażenie, nieco gorzej wygląda struktura wiekowa i emisja zanieczyszczeń tychże samochodów. Najbardziej uciążliwe są pojazdy z silnikami diesla – odpowiadają one za znaczną część emisji pyłu zawieszonego, a także część emisji WWA. Motoryzacja jest też głównym źródłem tlenków azotu oraz całej gamy tzw. lotnych substancji organicznych. Warto zwrócić uwagę, że smog powodowany przez transport nie jest wydzielany jedynie z rur wydechowych. Pył samochodowy w mniej więcej 7 procentach to „dymienie z rury”, kilkanaście procent to drobinki z opon i klocków hamulcowych. Reszta – czyli ok. 80 proc.- to pylenie wtórne – czyli pył oraz zanieczyszczenia osiadłe na jezdniach, wzbijane ponownie do powietrza przez ruch uliczny.
Wpływ smogu na zdrowie
Wprawdzie wpływ smogu na zdrowie zależy od wielu czynników (czasu ekspozycji, pogody, wieku, stanu zdrowia i występujących chorób oraz od składu zanieczyszczonego powietrza), to według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, z powodu zanieczyszczeń powietrza, każdego roku na świecie umiera około 7 mln osób. Obecność smogu niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia człowieka, wpływa zwłaszcza na pracę układu oddechowego i krążenia. Poza codziennymi dolegliwościami, takimi jak: kaszel, duszności, zaczerwienie oczu czy podrażnienie błon śluzowych, prowadzi również do zapalenia dróg oddechowych (np. astmy), powstawania alergii oraz tworzenia się nowotworów np. płuc i krtani.
Nierówna walka ze smogiem
Walka ze smogiem na poziomie miast nie jest łatwa, a szybka poprawa jakości powietrza -niemożliwa. Można jednak, małymi krokami, na poziomie lokalnym sprawić, że powietrze wokół stanie się bardziej przyjazne. Jednym ze sposobów jest przesiadka do środków transportu miejskiego, a jeszcze lepiej do środków transportu o alternatywnych napędach – hybrydowym, wodorowym, bądź elektrycznym.
Jak ograniczyć smog?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan swojego pieca oraz wymienić stare kotły na bardziej ekologiczne. Bezwzględnie należy unikać również palenia śmieci oraz rozmaitych tworzyw sztucznych. Jako, że jest transport, który jak powyżej podkreślono, zajmuje drugie miejsce pod względem emisji zanieczyszczeń, należy również sprawdzić stan własnego auta. Następnie warto wybrać minimum jeden dzień w tygodniu, w którym korzysta się z innych opcji komunikacji drogowej. Dr hab. inż. Maciej Kruszyna z Politechniki Wrocławskiej w trakcie cyklu debat „Wrocław w smogu” zwracał uwagę, że jednym z głównym punktów na drodze do ograniczenia powstawania smogu powinno być zredukowanie nadużywania samochodów w obszarach miejskich.
Obecnie nie brakuje przecież akcji społecznych, które dotyczą zmniejszenia emisji spalin samochodowych. Zachęcają do wspólnych przejazdów, do korzystania z tramwajów i autobusów. Promują możliwość wypożyczania rowerów miejskich, oraz auta i inne pojazdy elektryczne, czy systemy przesiadkowe „park and ride”.
Szczęśliwie również rząd zapowiedział intensyfikacje działań antysmogowych. Okazuje się bowiem, że mobilność, a konkretniej elektromobilność może być przyjazna dla środowiska. Na takie rozwiązania postawiło już wiele miast w Europie. Jak deklarowano podczas paryskiego szczytu klimatycznego – do 2030 roku co najmniej jedna piąta wszystkich pojazdów musi być napędzana elektrycznie.
Niestety samochody elektryczne są znacznie droższe od modeli tradycyjnych. Dlatego warto przerzucić uwagę na bardziej ekonomiczne i jeszcze bardziej przyjazne środowisku rozwiązania. Skutery i hulajnogi elektryczne są obecnie jedną z najlepszych rynkowych propozycji. Głównymi czynnikami wpływającymi na zainteresowanie tym segmentem pojazdów jest dziś nie tylko podążanie za nowinkami technologicznymi, ale też coraz większa świadomość i dbałość o środowisko oraz unikanie wysokich cen paliw. Na zachęty podatkowe, czy dopłaty do zakupu raczej Polacy liczyć nie mogą. Jednak istnieje światełko w tunelu – w naszym kraju naprzeciw użytkownikom pojazdów elektrycznych coraz chętniej wychodzą samorządy – gwarantując bezpłatne miejsca parkingowe i szereg udogodnień dla poruszania się po mieście. Są więc rozwiązania, które w sposób pośredni mogą wpłynąć na zwiększanie liczby ekologicznych skuterów elektrycznych w miastach. Część z nich niektóre z miast już stosują i może to być skuteczna motywacja, aby kalkulując zakup pojazdu wziąć pod uwagę „elektryka”.