Hulajnogi elektryczne – zmiany w przepisach

jakie zmiany w przepisach hulajnoga elektryczna

W polskich miastach coraz częściej można spotkać hulajnogi elektryczne. Pod koniec lutego Sejm poparł nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znalazły się w niej regulacje dotyczące m.in. hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Modyfikacji uległy zasady dotyczące prędkości, parkowania, poruszania się, wieku, a także wysokości mandatów za wykroczenia. Co nowego czeka kierujących?

Przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej – zmiany w zasadach poruszania się

Zgodnie z nowelizacją ustawy, hulajnogami elektrycznymi będzie można poruszać się po ścieżkach rowerowych z maksymalną prędkością 20 km/h. W przypadku braku drogi dla rowerów dozwolony będzie ruch po jezdni (po której jazda dopuszczalna jest z prędkością nie większą niż 30 km/h). Również w tym przypadku poruszanie się hulajnogą elektryczną będzie możliwe z prędkością nie przekraczającą 20 km/h. Osoby niepełnoletnie będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do 10. roku życia będą mogły korzystać z hulajnogi elektrycznej pod opieką osoby dorosłej i jedynie w strefie zamieszkania.

Hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się także po chodniku lub drodze dla pieszych. Będzie to możliwe w przypadku, gdy są one usytuowane wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Zasada ta obowiązuje także w przypadku braku wydzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów. Po chodniku będzie można poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustępując mu pierwszeństwa i nie utrudniając ruchu. Poza tym kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest do sygnalizowania zamiaru skrętu kierunkowskazem lub wystawieniem ręki, a podczas wyprzedzania innych uczestników ruchu powinien zachować co najmniej metrową odległość. Podobne zasady będą obowiązywać dla poruszających się urządzeniami transportu osobistego. Dla korzystających z wrotek, rolek czy deskorolek nie będą potrzebne żadne uprawnienia, nie obowiązują też ograniczenia wiekowe.

Hulajnogi elektryczne – kary za wykroczenia

Za nieprzestrzeganie zasad, zarówno kierujący hulajnogami elektrycznymi, jak i urządzeniami transportu osobistego i wspomagającymi ruch mogą zostać ukarani mandatem. Najwyższą karę może otrzymać kierujący, który znajduje się pod wypływem alkoholu lub innych środków odurzających. Za to przewinienie grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł. Oprócz tego grzywnę można będzie otrzymać za korzystanie z telefonu w czasie jazdy (200 zł), nieprzestrzeganie zasad parkowania (100 zł) czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (350 zł). Mandat będzie mógł zostać nałożony także za wykroczenia przeciw innym przepisom ustawy. Zakazuje ona również poruszającym się hulajnogą elektryczną przewożenia i ciągnięcia innej osoby, zwierzęcia lub przedmiotu. Za to wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Niedozwolone jest także czepianie się innych pojazdów i jazda tyłem.

Parkowanie hulajnóg elektrycznych

Nowelizacja ustawy przewiduje także zmiany w zakresie parkowania. Dotychczas hulajnogi elektryczne można było zostawiać po skończonej jeździe w dowolnym miejscu. Od tej pory możliwe jest parkowanie jedynie w miejscach wyznaczonych przez zarządcę drogi. Gdy jednak zarządca nie wyznaczy odpowiednich miejsc, parkowanie na chodniku będzie możliwe tylko najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równoległe do krawędzi chodnika i gdy jego szerokość nie jest mniejsza niż 1,5 m.

Hulajnogi elektryczne to jedne z lepszych rozwiązań, jeśli chodzi o poruszanie się po zakorkowanym mieście. Nie wymagają pracy mięśni, dzięki czemu w wygodny i szybki sposób możemy dostać się w docelowe miejsce. Hulajnogi elektryczne pomogą także ominąć korki i zatłoczoną komunikację miejską.

Aktualizacja: powyższe przepisy weszły w życie z dniem 20.05.2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *