Dojrzałe życie bez ograniczeń. Pojazd elektryczny nie tylko dla osób starszych.

Pojazd elektryczny nie tylko dla osób starszych

Rozwiązanie dla nowoczesnych i aktywnych seniorów

Osobom starszym bardzo często trudno pogodzić się z ograniczeniami związanymi z wiekiem lub pogarszającym się stanem zdrowia. Potrzebą wielu seniorów nadal jest bycie aktywnym. Nie chodzi jedynie o aktywność fizyczną, ale przede wszystkim społeczną – o utrzymywanie relacji towarzyskich, swobodne poruszanie się i przemieszczanie. Rano po świeże bułki do piekarni, w słoneczny dzień do parku, w odwiedziny do znajomych – na partię szachów lub popołudniową herbatę, czasem na większe zakupy lub umówioną wizytę do lekarza.

Podeszły wiek niejednokrotnie oznacza słabszą koordynację ruchową, czy nieco gorszy refleks, pogarszający się wzrok i słuch. Bardzo często okoliczności zdrowotne zmuszają starsze osoby do rezygnacji z roli kierowcy. Decydują o tym przede wszystkim względy bezpieczeństwa seniorów oraz pozostałych użytkowników ruchu drogowego. W konsekwencji osoby starsze uzależnione są bądź od komunikacji miejskiej, bądź członków rodziny i znajomych, którzy gotowi są podwozić seniorów. Niektórym dużą trudność może sprawić przechadzka na przystanek, zajmuje też ona sporo czasu. Wielu z nich nadal nie korzysta z tradycyjnego wózka inwalidzkiego. Będąc nadal sprawnymi, ale nie w szczycie formy często zostają w domu, pełni frustracji, wyizolowani i samotni. Taka sytuacja tylko przyspiesza proces starzenia i demencję. Rozdarci między dotychczasową niezależnością, a trudami starzenia się nie umieją znaleźć rozwiązania dla siebie. Jeszcze nie wózek, ale z całą pewnością już nie auto lub rower.

Co mogą zrobić dla siebie aktywni seniorzy, aby żyć autonomicznie, niedrogo i wygodnie? Aktywizacja jest niezwykle istotna, podobnie jak inicjatywa i samodzielność. Na jaki środek transportu mogą liczyć seniorzy, chcąc zachować mobilność? A może tak skuter elektryczny? I nie taki zwyczajny, tylko specjalnie dedykowany osobom starszym i z ograniczeniami ruchowymi, niesłusznie nazywany elektrycznym skuterem inwalidzkim. Taki, którym można wygodnie pojechać niemal wszędzie.

Ile kosztuje elektryczny skuter dla seniora?

Jednorazowo jest to dość spory wydatek – przeważnie od kilku do kilkunastu tysięcy, w zależności od modelu. Jeśli przychodzi jednak do kosztów eksploatacji – tu sprawa wygląda niemal idealnie. Skuter elektryczny to oszczędność. Nie tylko odpadają koszty związane z rejestracją pojazdu i jego ubezpieczeniem, ale przede wszystkim koszty ciągle drożejącego paliwa – tutaj 100 kilometrów można przejechać za około 2 złote.

Czy elektryczny skuter inwalidzki jest bezpieczny?

Elektryczny skuter dla osób starszych i inwalidów przeważnie jest konstrukcją trój lub czterokołową. Dzięki temu jest stabilny, nie wywraca się, a jadąca nim osoba nie musi obawiać się o zachowywanie równowagi. Pojazd rozwija nieznaczne i bezpieczne prędkości  i dodatkowo posiada zabezpieczenia, które automatyczne zatrzymują go. Obsługa skutera jest banalna i bardzo czytelna. Jest zrozumiała nawet dla tych, którzy dotąd nie poruszali się ani jednośladem, ani samochodem. Obszerne siedzisko z podłokietnikami, czasem z zagłówkiem uzupełniają szerokie podparcia na nogi. Stabilna i wygodna pozycja pozwala osobom starszym poczuć się pewnie i bezpiecznie. Nie bez znaczenia jest pojemny kosz na drobiazgi lub zakupy, który znajduje się z przodu lub z tyłu pojazdu.  Oczywiście – niezbędne oświetlenie i oznakowanie, które zapewniają pełną widoczność seniora niezależnie od tego jaką drogą i o jakiej porze się przemieszcza swoim elektrycznym jednośladem. Ciekawy model to na przykład skuter inwalidzki LIFE.

Gdzie można poruszać się elektrycznym skuterem dla osób starszych?

Elektryczne jednoślady przystosowane są do poruszania się niemal wszędzie – nie tylko na zewnątrz ale i niejednokrotnie w przestrzennych wnętrzach (np. w hipermarketach). Ich konstrukcja pozwala jeździć po gładkiej nawierzchni jak i po utwardzonej drodze gruntowej. W grę wchodzi poruszanie się po ścieżkach w parku, ścieżkach rowerowych jak i chodnikach. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy unikać ruchliwych miejskich ulic, ale co do zasady prawo tego nie wyklucza. Z całą pewnością największa eksploatacja skutera elektrycznego przypada na ciepłe i bezdeszczowe miesiące – nie chroni od bowiem od niesprzyjających warunków atmosferycznych. Niestraszne mu są jednak łagodne zimy. Wystarczy jedynie odpowiednio dbać o akumulator i karoserię, a z pewnością pozostanie niezawodnym kompanem każdego aktywnego seniora.

Dla kogo są inwalidzkie skutery elektrycznie?

Wbrew powszechnej opinii i niezbyt trafnemu nazewnictwu – wcale nie są przeznaczone wyłącznie dla inwalidów. To także doskonały sprzęt w zasadzie dla każdej starszej osoby lub kogoś z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z aktualnego stanu zdrowia. Świetnie sprawdzają się dla kuracjuszy sanatoriów, lub ludzi zmagających się z otyłością. Osoby borykające się z bólami reumatycznymi, czy zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, lub takie, które są w trakcie rekonwalescencji lub rehabilitacji  znajdą w elektrycznym jednośladzie wielkie ułatwienie. Praktyczny, bezpieczny i ekonomiczny środek lokomocji jest gwarancją samodzielności, ale i niemałej radości z użytkowania.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *