Ubezpieczenie skutera elektrycznego – co warto wiedzieć?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce. Dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, w tym także skuterów elektrycznych. Ten rodzaj polisy chroni obie strony (kierującego pojazdem oraz innych uczestników ruchu) w przypadku zdarzenia drogowego – wypadku, potrącenia czy kolizji. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, które często wielokrotnie przewyższa wysokość opłacanej składki. W przypadku braku ubezpieczenia za ewentualne naprawy uszkodzonych pojazdów czy pokrycie leczenia lub rehabilitacji kierujący musiałby zapłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile wynosi ubezpieczenie skutera elektrycznego i jakie konsekwencje niesie za sobą jego brak.

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC pozwala na pokrycie szkód spowodowanych przez kierującego skuterem elektrycznym. Jednoślad należy ubezpieczyć zaraz po zakupie i zasada ta dotyczy również pojazdów używanych. Polisa ubezpieczeniowa, w przypadku zaistnienia szkody, chroni obie strony – zarówno poszkodowanego, jak i ubezpieczonego. Rekompensata dla osoby poszkodowanej w zdarzeniu drogowym wypłacana jest za powstałe uszkodzenia zdrowia lub ciała, szkody majątkowe – zniszczenie lub uszkodzenie mienia oraz na wypadek śmierci. Polisa chroni także ubezpieczonego, ponieważ w przypadku powstania szkody, odszkodowanie nie będzie wypłacane z kieszeni właściciela, a ubezpieczyciela. Ubezpieczenie OC obejmuje również zdarzenia, do których doszło w czasie wsiadania lub wysiadania z pojazdu, jego zatrzymania, postoju czy garażowania. Właściciel jednośladu może także rozważyć zakup autocasco, czyli ubezpieczenia AC. Jest ono ubezpieczeniem dobrowolnym i nieobowiązkowym, które chroni kierującego skuterem elektrycznym od zdarzeń losowych, na przykład od kradzieży. Kwoty AC nie są wysokie, a wraz z OC gwarantują szeroki zakres ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera elektrycznego?

Koszt ubezpieczenia OC skutera elektrycznego jest znacznie niższy niż w przypadku samochodów osobowych, a roczna opłata jest stosunkowo niewielka. Ubezpieczenie musi być opłacone na rok, ponieważ tego wymaga polskie prawo. Jego kwota jest ustalana na podstawie kilku czynników, które brane są pod uwagę przez ubezpieczycieli. Należy do nich wiek oraz miejsce zamieszkania kierującego, a także model, marka jednośladu oraz pojemność silnika. Tak jak w przypadku ubezpieczenia samochodów osobowych, osoby młodsze, mające mniejsze doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, obciążeni będą większą składką na ubezpieczenie OC niż doświadczeni kierowcy. Niższa opłata będzie natomiast przysługiwać osobom, których pojemność silnika w skuterze elektrycznym lub motocyklu nie przekracza 50 cm³. Przy ustalaniu wysokości OC ubezpieczyciel zapozna się także z historią właściciela, tj. z wcześniejszym przebiegiem ubezpieczeń oraz czy w przeszłości uczestniczył w zdarzeniu drogowym (wypadku, stłuczce czy kolizji).

Decydując się na zakup polisy OC warto skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek cen oraz kalkulatorów. Pozwolą one oszacować składkę na podstawie podanych danych, a samo ubezpieczenie można wykupić online lub bezpośrednio u ubezpieczyciela. W 2021 roku składki na ubezpieczenie OC skuterów elektrycznych oscylują w granicach od 50 do 200 zł. Warto też wziąć pod uwagę, czy ubezpieczalnia pozwala na przeniesie zniżki za bezszkodową jazdę z samochodu osobowego na skuter elektryczny.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe. Kary za jego brak są dotkliwe i uzależnione od płacy minimalnej. Ponieważ z każdym rokiem jej wysokość zwiększa się, wzrasta także wysokość kary za brak ważnego OC. Ta, przewidziana dla właścicieli jednośladów, wynosi jedną trzecią płacy minimalnej, co w 2021 roku daje kwotę 930 zł. Dlatego przede wszystkim dla bezpieczeństwa swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego, a także oszczędności pieniędzy, nie warto unikać opłaty za ubezpieczenie OC, gdyż jest to zwyczajnie nieopłacalne.

W przypadku, gdy właściciel spóźni się z uregulowaniem kosztów za ubezpieczenie OC, kary za zwłokę wynoszą:

  • 470 zł – jeśli przerwa w płatności wynosi od 4 do 14 dni
  • 190 zł – w przypadku 3 dni zwłoki
  • 930 zł – w razie opóźnienia powyżej 14 dni

W przypadku, jeśli do wypadku, kolizji lub innego zdarzenia drogowego dojdzie w czasie braku ubezpieczenia, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom pokrzywdzonym, jednak będzie żądał zwrotu kosztów od sprawcy, czyli właściciela skutera elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *