Co wpływa na cenę skuterów elektrycznych?

Pandemia koronawirusa wywołała kryzys praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Odcisnęła swoje piętno nie tylko w portfelach konsumentów, ale spowodowała także znaczny wzrost cen niektórych towarów i usług. Wpływ miały na to m.in. zamknięte granice, wewnętrzne lockdowny, nieczynne miejsca pracy i ograniczenia produkcji. Pandemia udowodniła jednak, że pozycja skuterów elektrycznych ma się całkiem dobrze. Wszystko to za sprawą ściśle określonej grupy „wiernych” odbiorców, do której wciąż dołączają kolejni. Wiele osób jeszcze przed pandemią na pewno nie raz zastanawiało się, co wpływa na cenę skuterów elektrycznych. W poniższym artykule wyjaśniamy, co składa się na całkowity koszt zakupu skuterów z napędem elektrycznym oraz jakie znaczenie dla wzrostu ich cen ma obecny kryzys gospodarczy.

Co wpływa na ostateczną cenę skutera elektrycznego?

Na końcową cenę skuterów elektrycznych, które można zakupić u autoryzowanych importerów, takich jak iamelectric, składa się wiele czynników. Do najważniejszych należy oczywiście koszt ich produkcji, który zależy w głównej mierze od ich producenta. Ostateczna cena opiera się często także na mocy silnika, designie czy dodatkowym wyposażeniu. Do tego dochodzą także koszty związane z magazynowaniem oraz regularnym serwisowaniem pojazdów. A co poza tym wpływa na cenę skuterów elektrycznych?

Obowiązek zgłoszenia pojazdu w rejestrze BDO

Oprócz formalności związanych z importem skuterów elektrycznych od chińskich producentów, obowiązkiem importerów od 1 stycznia 2020 jest rejestracja pojazdów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Rejestracja w BDO wiąże się zatem z uiszczeniem dodatkowych opłat, w tym opłat rocznych i produktowych. Zależą one od ilości produktów wprowadzanych do obrotu.

Załadunek kontenera i koszty transportu

W związku z wysokimi kosztami związanymi z wysyłką towarów liniami lotniczymi, najczęściej pod uwagę brane są obecnie dwie możliwości transportu – drogą morską lub kolejową. Pandemia koronawirusa nie tylko spowodowała zamknięcie fabryk i zaległości w produkcji skuterów elektrycznych. Przyczyniła się także do opóźnienia lub wstrzymania dostaw w wyniku zamknięcia granic i portów oraz problemów związanych z przekraczaniem granic. Z tego powodu stawki za przewóz kontenerów wzrosły nawet pięciokrotnie w stosunku do roku ubiegłego. Dla porównania, stawka za transport kolejowy kontenera przed pandemią wynosiła 5-7 tys. dolarów, dziś oscyluje w granicach 16-17 tys. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku drogi morskiej. Cena przewozu kontenera wzrosła z około 1,5 tys. dolarów do ponad 10 tys. Nic nie wskazuje także na nagły spadek cen oraz poprawę sytuacji przed końcem 2021 roku. Do wysokich kosztów transportu dochodzi także zmniejszona ilość dostępnych kontenerów, a popyt na puste kontenery oraz usługi morskie i kolejowe stale rośnie. W związku z dużym zainteresowaniem, czas oczekiwania na pusty kontener może wynieść nawet kilka tygodni. Rezygnacja z zarezerwowanego miejsca na statku lub pociągu zdarza się bardzo rzadko. Do kosztów transportu dochodzi często także prowizja dla pośredniczącej agencji transportowej oraz opłata za dodatkowe ubezpieczenie. Dzieje się tak, jeśli wysyłka nie odbywa się bezpośrednio od producenta.

Cło i podatek VAT

Kolejnym kosztem składającym się na ostateczną cenę skutera elektrycznego jest uiszczenie opłaty celnej przy odprawie. Wysokość cła ustala się na podstawie stawek celnych, które przypisane są do danej kategorii towarów. Są one oznaczone przez odpowiednie kody celne. Można je wyszukać w wyszukiwarce ISZTAR4, w Serwisie Informacyjnym Taryfy Celnej. Cło, podobnie jak podatek VAT, jest opłatą obowiązkową. Stawka celna skuterów elektrycznych wynosi 6%. Opłatę celną oblicza się na podstawie sumy wartości celnej towaru oraz koszt jego transportu poza Unię Europejską. Innymi słowy, stawkę celną, czyli w przypadku skuterów elektrycznych 6%, mnoży się przez sumę wartości zamówienia oraz kosztów wysyłki do Polski. Import towarów z Chin, w tym również skuterów elektrycznych, jest opodatkowany stawką 23% VAT. Podstawą opodatkowania importowanego towaru jest jego wartość celna powiększona o odpowiednie cło i koszty transportu.

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, rosnące stawki za transport morski i lądowy oraz opłaty stałe związane z importem towarów z Państwa Środka w znaczący sposób wpływają na branżę skuterów z napędem elektrycznym. W dużym stopniu przyczyniają się przede wszystkim do wzrostu ich cen. Chcemy podkreślić, że koszty, jakie ponosi potencjalny nabywca skutera, są spowodowane wyłącznie przez wyżej wymienione czynniki. Wysokie ceny skuterów elektrycznych być może zmuszają do rozważenia sprowadzenia skutera we własnym zakresie. Jednak biorąc pod uwagę koszty transportu, zawiłe formalności oraz opłaty dodatkowe w postaci cła czy podatku VAT, import na własną rękę byłby całkowicie nieopłacalny.

1 thoughts on “Co wpływa na cenę skuterów elektrycznych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *