W jaki sposób poruszać się hulajnogą elektryczną?

prawo a hulajnogi elektryczne

Wszystko jasne! 500 zł mandatu za jazdę hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej. Wedla prawa hulajnoga elektryczna będzie traktowana tak samo, jak pieszy. Każdy z nas zauważył rosnącą popularność hulajnóg elektrycznych oraz innych małych urządzeń elektrycznych, pozwalających na szybkie i mobilne przemieszczanie się na krótkie dystanse.

Niewątpliwe dużą zasługę należy przypisać firmom, które wypożyczają hulajnogi elektryczne, ponieważ takie wypożyczenie musimy traktować jako swoisty test przed zakupowy. Lime, Vozilla, Trafficar, Blinkee oraz inne firmy oferujące hulajnogi, skutery, samochody elektryczne notują coraz to większe zainteresowanie.

Sprawa ma się jasno ze skuterami i samochodami, ale w takim razie co z hulajnogami elektrycznymi? Klika tygodni temu (a kiedy to piszemy jest 24.04.2019) na ulicach Warszawy doszło do dość niebezpiecznego incydentu, w którym to osoba jadąca na hulajnodze elektrycznej, zderzyła się z przechodniem. Zderzenie wywołało dość dużą dyskusję na temat regulacji oraz interpretacji przepisów prawnych. W rezultacie okazało się, że hulajnogą elektryczną możemy jeździć po chodniku, natomiast jazda hulajnogą po ścieżce rowerowej może oznaczać mandat w wysokości 500 zł. Sama dyskusja na temat nowelizacji prawa wciąż trwa. Nadzieja pojawiła się w 2016 r., kiedy to sąd w Lublinie oznajmił: „Hulajnogisty nie można traktować jako pieszego. Nie pasuje też do definicji rowerzysty. Rozstrzygnięto, że należy ją traktować jak motorower.”

Opinia Lublińskiego sądu nie stanowi dla innych sądów rzeczowego oraz wiarygodnego orzeczenia. Będzie to prowadziło to dość subiektywnej opinii. Jednakże kilka dni temu na warszawskich ulicach doszło do kolejnego wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej oraz pieszego. Policjanci z tamtejszego komisariatu musieli podjąć decyzję bez podstawy prawnej i oznajmili, że hulajnogę elektryczną traktujemy jako pieszego. Co za tym idzie, w tym wypadku zderzył się pieszy z pieszym. W dalszym ciągu trudno powiedzieć, czym tak naprawdę jest hulajnoga elektryczna. Każdy z organów państwowych definiuje ją inaczej. Być może kolejne większe firmy, takie jak LIME, wymuszą na rządzie zmiany oraz wprowadzenie regulacji określających i opisujący w sposób jasny, czym tak naprawdę jest hulajnoga elektryczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *