Skuter elektryczny w firmie –  jak rozliczyć?

Skuter elektryczny w firmie

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się ze stałymi inwestycjami i kosztami. Aby temu sprostać, przedsiębiorcy szukają kreatywnych i niestandardowych rozwiązań. Takim rozwiązaniem może być skuter elektryczny, który przez swoją oszczędność oraz mobilność może zdecydowanie usprawnić wewnętrzne procesy w firmie. Prowadzenie firmy nie zawsze musi wiązać się z zakupem samochodu. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie – jak rozliczyć skuter elektryczny w firmie? Postawmy na skutery elektryczne!

Do najważniejszych plusów zakupu skutera należy:
  • możliwość rozliczenia jego zakupu w kosztach,
  • pozwala zaliczać wydatki związane z użytkowaniem do kosztów – w przypadku użytkowania skuterów elektrycznych jedynym wydatkiem będzie energia elektryczna oraz wymiana baterii co kilka lat,
  • możesz liczyć na odliczenie 100% VAT – aby to zrobić, musisz spełnić kilka warunków, o których piszemy poniżej.

Regulacje prawne pozwalają przedsiębiorcy na zakup skutera do firmy. Ważnym aspektem tutaj jest jego przeznaczenie. Chodzi głównie o jego związek z charakterem prowadzonej działalności. Takim motywem może być chociażby potrzeba dojazdu do miejsca pracy przez pracownik, lub tez  wykorzystywanie do dostaw do Klienta.

Skuter elektryczny i spalinowy, a koszty podatkowe

To, w jaki sposób rozliczamy nasz nowo zakupiony pojazd w głównej mierze zależy od jego wartości. W sytuacji, gdy zakupiony skuter nie przekracza 10.000 zł netto, a firma jest czynnym płatnikiem VAT, przedsiębiorca nie ma obowiązku ujmowania zakupionego skutera w ewidencji środków trwałychW takim wypadku wystarczającym działaniem będzie jednorazowe zaksięgowanie wydatku w kategorii 13 KPiR  – pozostałe wydatki
Czym jest KPiR i gdzie mogę znaleźć więcej informacji ? KPIR to skrót od Księgi przychodów i rozchodów. Przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów mogą w niej ujmować koszty, które spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei, jeśli wartość skutera przekracza 10.000 zł, a planowany czas użytkowania skutera przekracza 1 rok – konieczne będzie zakwalifikowanie pojazdu elektrycznego lub spalinowego jako środek trwały w naszej firmie. Wszelkie koszty podatkowe będą stanowiły od teraz comiesięczny odpis amortyzacji od wartości początkowej skutera. 

Firmowy skuter elektryczny lub skuter spalinowy, a kwestia VAT

Zgodnie z definicją w polskim prawie – skuter elektryczny lub skuter spalinowy (motorower) to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Przeczytamy także że za pojazd samochodowy uznaje się obecnie  pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W związku z powyższym, jeżeli skuter elektryczny lub spalinowy pozwala osiągnąć prędkość maksymalną zbliżoną do 25 km/h, nie jest pojazdem samochodowym i przedsiębiorca może bez ograniczeń i konieczności spełnienia dodatkowych warunków odliczać 100% VAT od zakupu skutera oraz od wydatków z nim związanych.

Jeżeli jednak skuter pozwala rozwijać większe prędkości, wówczas uznaje się go za pojazd samochodowy i stosuje się do niego przepisy mówiące o ograniczeniu w odliczeniach VAT od samochodów. W tym wypadku ważny jest sposób użytkowania skutera. Jeśli nasz nowy skuter elektryczny jest wykorzystywany zarówno w firmie oraz prywatnie, możemy odliczyć wartość 50% VAT od jego ceny zakupy, a także wydatki związane z szeroko pojętą eksploatacją skutera.

Wykorzystywanie skutera tylko i wyłącznie do celów komercyjnych, na przykład przez naszych pracowników rozwożących posiłki, pozwala nam na odliczenie  100% wartości VAT od jego zakupu wraz z uwzględnieniem wszystkich kosztów wymiany części. Jeśli zdecydujesz się na taki ruch w swojej działalności, ustawodawca nakłada również na Ciebie dodatkowe obowiązki:

  • prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, ewidencja musi być prowadzona w sposób przejrzysty, tak aby nikt nie mógł Tobie zarzucić nadużyć,
  • zgłoszenie pojazdu na VAT-26 w urzędzie skarbowym,
  • ustanowienie zasad użytkowania pojazdu w działalności gospodarczej, np. w postaci regulaminu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skuterów elektrycznych, to zapraszamy do naszego sklepu internetowego,  gdzie znajdziesz pełne specyfikacje produktów.  Skuter elektryczny Hawk jest jednym z najczęstszych wyborów. Przekonaj się, jak korzystny może być zakup pojazdów elektrycznych na firmę. Jeśli prowadzisz firmę związaną z gastronomią koniecznie zapoznaj się ze  modelami: skuter elektryczny On Time oraz skuter elektryczny S5 Delivery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *