Piknik w ekologicznym duchu. Jak przygotować piknik na łonie natury.

Ekologiczny piknik

W ciepłe dni warto spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. To idealna pora na piknik – doskonała okazja żeby zrelaksować się na łonie natury. Podpowiadamy, jak zaplanować fajny i udany piknik pod chmurką. A gdyby tak zorganizować piknik w wersji bez śmieci i z poszanowaniem otaczającej przyrody? Jeśli przygotujemy się odpowiednio wcześniej, na pewno się uda. Sprawdźcie, jak przygotować piknik idealny!

Piknik – wybór miejsca

Zanim wyruszymy na piknik, musimy zastanowić się nad kilkoma elementami. Najistotniejsze oczywiście są pogoda oraz wybór miejsca. Pierwsze lepsze miejsce na świeżym powietrzu, gdzie można rozłożyć koc, najczęściej nie spełnia oczekiwań, a nawet może popsuć całą wyprawę. Planując piknik, wybierz taką przestrzeń, która nie jest zbyt popularna. Łatwiej wtedy o prywatność i spokój. Zwróć też uwagę czy przypadkiem wcześniej tego miejsca nie wybrały owady – inwazja np. komarów bądź mrowisko skutecznie zepsuje nawet najlepiej zaplanowany piknik. Jeśli piknik urządzasz w lesie, sprawdź czy teren nie jest przypadkiem czyjąś własnością. Uchronisz się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami. Pamiętaj o środkach, które zabezpieczą nas przed ukąszeniami. Unikaj jednak zbyt chemicznych rozwiązań – świetnie sprawdzą się naturalne olejki eteryczne, kadzidełka lub świeczki.

Piknik – wybór koca

Nie mniej ważną sprawą jest także wybór odpowiedniego koca. Pogoda może dopisywać, ale ziemia często jest wilgotna i zimna, a nasz koc może zamienić się w zupełnie mokry i nienadający się do siedzenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny koc piknikowy, którego spód pokryty jest wodoodporną powłoką. Jeśli nie dysponujesz takim – postaraj się o koc dwustronny – z jednej strony jaśniejszy, a z drugiej ciemniejszy (dzięki temu zabrudzenia nie będą tak widoczne i uciążliwe)

Zaplanuj czas

Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie, zabierz rakietki do badmintona, piłkę lub bule. A jeśli stawiasz na spokojniejszą rozrywkę, pomyśl o grach towarzyskich, czasopismach i doskonałej książce. Możesz zabrać też bezprzewodowy głośnik i rozkoszować się ulubioną muzyką. Pamiętaj jednak, żeby nie przeszkadzać w wypoczynku innym. Piknik może też być celem wspólnej wycieczki rowerowej, spaceru lub przejażdżki na skuterze-najlepiej elektryczny. Wtedy wybierz te rzeczy, które łatwo jest spakować, bo ciężki bagaż może zepsuć humor każdemu.

Spakuj się mądrze

Wcześniej przygotowane smakołyki i łakocie dowieziesz w całości, tylko jeżeli właściwie je zapakujesz. Używaj wielorazowych pojemników oraz słowików, pieczywo zapakuj do lnianych woreczków Wiklinowy kosz, wiadomo – to klasyka, ale czasem piknikowe dania łatwiej przewieziesz w plecaku czy torbie. Porzuć plastik i naczynia jednorazowe! Możesz zabrać talerze i sztućce z domu (jeśli nie organizujesz pikniku dla 20 osób nie powinno być to trudne). Szczęśliwie dostępne są też jednorazowe naczynia biodegradowalne albo jadalne. Możesz w ogóle zrezygnować z naczyń i przygotować takie przekąski, które nie wymagają użycia talerzyków, czy sztućców – można je zjeść na przykład nad tkaninową serwetką. Materiałowe chusteczki w ogóle, bez problemu zastąpią serwetki czy ręczniki papierowe oraz zabezpieczą naczynia w czasie transportu. Zabierz też koniecznie zwykły ostry nóż, przydaje się zawsze. Spakuj worki na odpady, które napełnione zabierzesz ze sobą z powrotem Przyda się również mydło do rąk bez użycia wody, a w razie drobnych skaleczeń czy otarć, warto mieć pod ręką wodę utlenioną. Dzięki dobremu przygotowaniu będziecie mogli beztrosko odpoczywać na zielonej trawce.

Piknik – wybór przekąsek

Staraj się unikać jedzenia, które szybko się psuje lub może się rozpuścić pod wpływem temperatury. Smakołyki piknikowe to takie, które zachowają swój smak i konsystencję nawet podczas wycieczki rowerowej czy dłuższej wędrówki. Odżywiaj się prosto i zdrowo – produkty lokalne i sezonowe, w przeciwieństwie do wysoko przetworzonej i egzotycznej żywności, zazwyczaj nie wymagają wymyślnych opakowań. Przygotowanie z nich smacznych potraw nie jest wcale takie trudne. Zastanów się co będziecie jeść, pić, czym się zajmować i dopasuj rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Nie kupuj przekąsek w opakowaniach – najwięcej śmieci generują zazwyczaj opakowania produktów spożywczych. Postaraj się unikać ich już na etapie zakupów. Wybieraj produkty sprzedawane na wagę i poproś o zapakowanie do własnego pudełka czy słoika. Na piknik najlepsze są smakołyki na jeden kęs. Małe kanapeczki, naleśniki czy niewielkie muffinki. Takie, których zjedzenie nie przysparza kłopotu i którym trudno się wybrudzić.

Ekologiczne grillowanie

Jeżeli traktujesz grilla jedynie jako fajną opcję, zrezygnuj z niego w trakcie pikniku – zwłaszcza jeśli masz użyć jednorazowego. W ostateczności, jeżeli piknik bez grilla traci dla Ciebie urok, działaj mądrze – z troską o własne zdrowie i środowisko. Zrezygnuj z chemicznych rozpałek na rzecz drobnych suchych gałązek. Zamiast węgla czy brykietu użyj suchego, sezonowanego drewna z drzew liściastych. Korzystaj z grilla który ma od dołu dopływ powietrza i nie używaj pokrywy. Dzięki temu podczas spalania będzie wydzielane mniej toksycznych substancji.

Piknik – zabierz ze sobą swoje śmieci

Wiadomo, że szklana butelka nie jest śmieciem jeśli użyjesz jej wielokrotnie a następnie zostanie przetworzona. Pozostawiona w lesie rozłoży się po kilku tysiącach lat. Nikt nie lubi patrzeć na śmietnik pozostawiony przez innych, nie wspominając o szkodach jakie możemy wyrządzić zwierzętom. To co przyjechało z Tobą powinno z Tobą wrócić do domu i zostać odpowiednio zutylizowane lub zagospodarowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *