Ekologiczny poradnik dla opornych. Jak szybko, tanio i łatwo dbać o środowisko. Ekologia potrafi być naprawdę prosta. I chociaż człowiek często oddziałuje na naszą planetę destrukcyjne, łatwo można wyeliminować negatywne działania i przyjąć postawę przyjazną środowisku. Gdyby każdy wprowadził drobne zmiany w swoich nawykach i stylu życia, można by częściowo zahamować procesy globalnego ocieplenia, postępującego zanieczyszczenia powietrza, mórz i oceanów, marnotrawienia energii i żywności, a także znikania kolejnych gatunków.
Jak dbać o środowisko bez wysiłku? To wcale nie musi być trudne! Nie każdy musi czuć się na siłach i przyłączać się do aktywistów. Istnieją proste sposoby na ekologiczny styl życia, które można wdrożyć do codziennej rutyny nie wychodząc z domu. Tanio, kreatywnie i przyjaźnie dla naszej planety.
JAK DBAĆ O ŚRODOWISKO NA CO DZIEŃ?
Coś dla planety bez wysiłku. Oto proste i sprawdzone sposoby:
- Oszczędzaj energię elektryczną – wyłączaj nieużywane urządzenia z prądu, wyciągaj z gniazdka wtyczkę nieużywanej ładowarki, etc. Wymień stare urządzenia i żarówki na energooszczędne.
- Zamawiaj faktury elektroniczne zamiast papierowych – opłacając rachunki jednocześnie chronisz lasy i redukujesz liczbę odpadów. Nie wydawaj pieniędzy na zaśmiecający środowisko papier do pakowania prezentów – zapakuj swoje podarunki w stylu zero waste.
- Rób świadome i przemyślane zakupy – korzystaj z szczegółowej listy, nie kupuj więcej niż potrzebujesz, planuj i zwracaj uwagę na sezonowość produktów. Staraj się kupować niepakowane produkty. Producenci sięgają granic absurdu np. pakując w plastikowe opakowania obrane pomarańcze. Do przemyślanych zakupów niewątpliwie możemy zaliczyć skuter elektryczny, oszczędność i inwestycja w ochronę naszej planety.
- Korzystaj z ekologicznych, bawełnianych toreb. Polacy zużywają około 11 miliardów foliówek rocznie, siatki z bawełny są wielorazowego użytku i nie zanieczyszczają środowiska. Jeśli kupujesz jedną lub dwie niewielkie rzeczy, weź je do ręki lub włóż do torebki, nie bierz niepotrzebnie jednorazowej plastikowej reklamówki.
- Świadomie korzystaj z wody. Jeśli w ciągu dziesięciu sekund z kranu spadnie sześć kropel wody to na dobę da nam to 12 litrów strat, w tygodniu to strata osiemdziesięciu litrów, a w ciągu roku to już będzie cztery tysiące litrów! Ogranicz kąpiele w wannie na rzecz orzeźwiających pryszniców. Korzystaj z oszczędnych sprzętów AGD. Zimną wodę (zanim zacznie lecieć ciepła) zamiast puszczać do ścieków, gromadź w wiaderku i podlewaj nią rośliny domowe.
- Nie wyrzucaj jedzenia! Z raportu Federacji Banków Żywności z 2017 roku dowiadujemy się, że statystyczny Polak wyrzuca 52 kilogramy jedzenia do rocznie. W przeliczeniu na złotówki daje to 2 500 złotych wyrzuconych do śmietnika przez czteroosobową rodzinę. Podejdź kreatywnie do gotowania, ponownego wykorzystania żywności, przechowywania i zamrażania.
- Jeśli nie chcesz używać domowych detergentów, czy samodzielnie robić kosmetyki – kupuj większe opakowania – wprowadzisz oszczędności dla portfela i środowiska (jedna, czterolitrowa butelka po płynie do płukania to mniej odpadów i mniejsza emisja CO2 niż dwie dwulitrowe butelki tego samego produktu). Wybieraj kosmetyki w opakowaniach wielorazowych (np. szklanych) lub takich, których produkcja i przetwórstwo są mniej szkodliwe dla środowiska (producenci bardzo chętnie chwalą się przecież stosowaniem tego typu rozwiązań).
- Kiedy jesz na mieście nie odmawiaj jednorazówek. Używaj naczyń, sztućców, butelek i kubków wielokrotnego użytku. Odmawiaj słomek i nadmiernej ilości serwetek.
- Kiedy tylko możesz wybieraj rower, skuter elektryczny, transport publiczny, hulajnogi elektryczne lub spacer zamiast samochodu, zwłaszcza jeśli podróżujesz sam.
- Zamiast kupować ciągle nowe rzeczy, próbuj szukać okazji do wymiany. Nie wyrzucaj niezniszczonych ubrań i działającego sprzętu – oddaj je organizacjom charytatywnym.
- Segreguj i kompostuj odpady
Warto więc żyć świadomie, podejmować rozsądne decyzje i dokonywać odpowiedzialnych wyborów – z pożytkiem dla ziemi, nas wszystkich i przyszłych pokoleń. Odmawiaj, ograniczaj, ponownie używaj! Wykorzystaj czas i energię na poszukiwanie równowagi między tym, co dla nas wygodne i konieczne, a tym co spowoduje zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, w którym żyjemy. Jest wiele sytuacji w życiu codziennym, które można zmienić bez wysiłku i być przy tym eko. Zmiana zaczyna się od ciebie. To, jak żyjesz i jakie wartości przekazujesz może chronić środowisko naturalne na dziesiątki sposobów. Nie musisz nawet wstawać z kanapy. Możesz być jednym z naczyń połączonego systemu zrównoważonego rozwoju, modnego minimalizmu, świadomej ekologii, ale i gospodarki obiegu zamkniętego.