Aktualności ze świata cz. 1

Aktualności z elektroujemności

Jeden wpis na blogu, a udało nam się zebrać wszelkie najważniejsze informacje ze świata samochodów elektrycznych, skuterów elektrycznych oraz hulajnóg elektrycznych. Sprawdzimy co słychać w zagranicznych start’upach zajmujących się szeroko pojętą elektromobilnością, czy skutery elektryczne dalej zyskują na popularności oraz zostały podpisane nowe umowy przez organizacje rządowe na zamówienia np.: autobusów elektrycznych. Zapraszamy do lektury, sprawdź co się dzieje na świecie!

Elektromobilność w USA 

Autobusy elektryczne 

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (DOT), ogłosił na przestrzeni sierpnia 2018 roku, że pragnie przeznaczyć znaczące środki na modernizacje komunikacji publicznej. Mówi się o kwocie rzędu 84,45 mln dolarów. Sam projekt został zakwalifikowany do programu obejmującego m.in. zakup lub wynajem innowacyjnych autobusów opartych o technologie zeroemisyjną. Program przewiduje również zbudowanie infrastruktury, która pozwoliłaby na szybkie, tak aby autobusy elektryczne mogły jak najszybciej wyruszyć w kurs. Niektóre z organizacji rządowych np.: Departament Transportu z Wiscosin, uzyskują dodatkowe fundusze na koordynowanie projektu.

Samochody elektryczne 

Nie od dziś wiadomo, że amerykański gigant – Uber, zmienia kierunek swoich działań i dostrzega wielki kapitał w automatyzacji przewozów ludzi, jednakże po wypadku testy zostały zawieszone. W połowie 2018 roku Uber poinformował, że będzie wspierał kierowców jeżdżących samochodami elektrycznymi. Kierowca ekologicznego pojazdu po prostu będzie mógł liczyć na większy zarobek. Nowy model współpracy z firmą Uber jest dostępny na chwilę obecną tylko na terenie 7 miast, znajdujących się na terenie USA oraz Kanady. Koniec dopłat ? Biały dom analizuje. Chodzi o tkz. subsydia m.in. dla aut elektrycznych i odnawialnych źródeł energii. Społeczeństwo w Stanach zjednoczonych jest zdecydowanie bogatsze. O planach poinformowała Larra Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu. Najprawdopodobniej dopłaty zostaną jednak ograniczone od roku 2020 lub 2021.
Warsaw Motocycle Show 2019 - skutery elektryczne

Warsaw Motocycle Show 2019

Od 01.03 do 03.03.2019 będziemy uczestniczyć na targach Warsaw Motocycle Show 2019, gdzie pokażemy uczestnikom targów nasze elektryczne skutery. Zapraszamy do naszego sklepu ze skuterami elektrycznymi, aby zobaczyć nasze dostępne modele skuterów.

Elektromobilność w chinach

Samochody elektryczne Chiny już od dawna mają aspiracje na podium w produkcji samochodów elektrycznych jak i skuterów elektrycznych. Jednakże rząd Chiński wydał dokument mówiący o tym, że największe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją samochodów mają od 2019 roku produkować również określoną liczbę samochodów elektrycznych. Sukces ekologiczny został częściowo osiągnięty, ponieważ zdecydowana większość chińczyków zakupiła już skuter elektryczny. Skutery elektryczne znacząco dominują nad skuterami spalinowymi. O autobusach elektrycznych raz jeszcze 99% wszelkich jeżdżących autobusów elektrycznych, jeździ… właśnie w chinach. Stało się to dlatego, ponieważ do roku 2016 obowiązywał program dopłat, który sprawił, że ceny autobusów elektrycznych były tam niższe niż spalinowych.

Elektromobilność w Angli

Anglia przekroczyła 130 tys. Użytkowników pojazdów elektrycznych, jest to zasługą samorządów, które postanowiły zbudować infrastrukturę pozwalającą na przejechanie około 55% tras między głównymi aglomeracjami. Na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 3 tys. ładowarek, z czego szybkich – ponad 500. Prawo również jest przyjazne dla osób chcących zakupić pojazd elektryczny, ponieważ przyszły użytkownik może liczyć na dofinansowanie rzędu 7,5 tys. Funtów.

Norwegia na samym szczycie

Norwiegia jest jedynym krajem na świecie, w którym wystąpiło zjawisko gdzie konsumenci zakupili więcej samochodów elektrycznych niż samochodów spalinowych. Do statystyk nie zostały wliczone skutery elektryczne oraz hulajnogi elektryczne. Aż strach pomyśleć jakby wtedy to wyglądało. Może to tylko spekulacje, ale myślimy, że Norwegia będzie pierwszym Państwem na świecie w pełni elektromobilnym. Jako ciekawostkę możemy dodać, że elektryczny VW jest tańszy niż samochód o silniku Diesla. Norwegia jest absolutnym liderem elektromobilności w Europie. Co zachęciło Norwegów do zmiany nawyków? Oczywiście przywileje, m.in. niższe podatki, zwolnienia z VAT, możliwość wjazdu do centrum miasta, jazdy buspasem, darmowego ładowania czy wjazdu na promy – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA)

Niemcy jednak się przeliczyły

Pierwsze założenie mówiło o tym, że do roku 2020 na drogach niemiecki ma się pojawić ponad 1 milion samochodów elektrycznych. Niestety kilka miesięcy temu Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że to wyzwanie nie zostanie spełnione. Wedle podpowiedzi doradców Niemcy przekroczą pierwszy milion przed 2022 rokiem. Zmiana ta wynika głównie z bariery jaką jest cena nowych samochodów elektrycznych. W dalszym ciągu zwykły obywatel niemiecki woli kupić używany luksusowy samochód w takiej samej cenie. Miejmy nadzieje, że ekologia wygra na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Może skuter elektryczny byłby bardziej odpowiedni dla niemieckiego społeczeństwa?

Tym czasem w Polsce

Tauron i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej W Jaworznie uruchomili pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymiany baterii. Projekt jest inicjatywą, która ma na celu budowanie odpowiedniej infrastruktury dla infrastruktury autobusów elektrycznych. Prace nad projektem rozpoczęły się dopiero na początku września ale mamy niezliczone pokłady nadzieje, że cała inicjatywa będzie działać jeszcze lepiej niż wygląda na papierze.  Dodatkowo informacją jest fakt, że skutery elektryczne zyskują bardzo wysoki wzrost udziału w rynku pojazdów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *